
Uitspraak rechter: spermadonor Jonathan moet stoppen
De rechter verbiedt spermadonor Jonathan M. om nog langer sperma te doneren aan nieuwe wensouders. Hij mag zich niet meer (online) aanbieden als zaaddonor. En hij moet alle klinieken en instellingen waar hij gedoneerd heeft vragen om het sperma van hem dat zij nog in voorraad hebben, te vernietigen.

Dwangsom
Vandaag deed de rechter uitspraak in een kort geding. Dat kort geding was aangespannen door een moeder en Stichting Donorkind. Spermadonor Jonathan heeft ca. 550 donorkinderen verwekt. Tegen wensouders loog hij daarover. Hij zei dat hij maar voor een heel beperkt aantal wensouders wilde doneren.
Als Jonathan zich niet aan de uitspraak houdt, moet hij een dwangsom betalen van € 100.000 voor iedere keer dat hij sperma doneert aan nieuwe wensouders. Hij mag nog wel doneren aan ouders die al een kind van hem hebben en er nog een willen.
Update januari 2025
In januari 2025 zijn ouders die een kind kregen met hulp van Jonathan opnieuw naar de rechter gestapt. Zij eisen dat Jonathan stopt met filmpjes publiceren op zijn Youtube kanaal waarin hij zich richt tot de kinderen.
Elke twee, drie dagen plaatst Jonathan een filmpje waarin hij onder meer kritiek geeft op ouders die meegewerkt hebben aan rechtszaken tegen hem of aan de Netflix-documentaire. Hij noemt hen bij naam en toont herkenbaare foto's.
De rechter besloot op 28 januari 2025 dat Jonathan samen met de ouders en Stichting Donorkind moet overeenkomen wat hij wel en niet mag bespreken op zijn YouTubekanaal. Op 7 februari 2025 bleek dat de ouders en Jonathan er samen niet uit komen. De rechter gaat zich nu buigen over het geschil.
Bronnen
- NOS nieuws, Massadonor met honderden kinderen moet stoppen met verstrekken sperma, 28 april 2023
- de volledige uitspraak van de rechtbank, d.d. 28 april 2023
- NOS nieuws, Nieuw proces om filmpjes van 'massazaaddonor' offline te krijgen, 28 januari 2025
- Jasper Daams, 'Massadonor Jonathan Meijer moet van rechter in gesprek met moeders van zijn donorkinderen over zijn vlogs' in De Volkskrant, 28 januari 2025
- Frank van Deutekom, 'Gesprekken tussen zaaddonor en ouders geklapt, rechter moet uitspraak doen over video's op YouTube', omroep West, 7 februari 2025
Anderen zochten ook op
donor Jonathan
Blijf op de hoogte
De wereld rondom donorconceptie staat niet stil. Wil je op de hoogte blijven van relevante onderzoeken, nieuws en actuele ervaringen? Schrijf je in voor onze nieuwsbrief.